Puszysty omlet bez glutenu z pieczarkami i serem
Puszysty omlet bez miksera i bez mąki, (a więc bez glutenu) z pieczarkami i serem. Pomimo tego, że jest bezglutenowy, omlet robi się bez oleju czy bez masła. W tym przepisie zdradzę Wam swoją metodę, która pozwoli przygotować prawie dowolny wytrawny omlet z dodatkami bez użycia tłuszczu i w ogóle bez smażenia. No to co? Zaczynamy? 🚀😉

Puszysty omlet bez glutenu i bez miksera — sekretna metoda
Zastanówmy się, co wpływa na puszystość omletu?
Odpowiedź przychodzi natychmiast: powietrze oraz tłuszcz, czyli ubijanie jajek z dodatkiem mąki za pomocą miksera oraz smażenie na oleju (lub maśle).
I jak wtedy przygotować omlet bez miksera, bez mąki oraz bez tłuszczu, aby był puszysty i smaczny?
Bardzo prosto! Potrzebnych będzie zaledwie kilka rzeczy:
- patelnia z pokrywką (u mnie o średnicy 28 cm);
- trzepaczka (lub widelec);
- płynna, tzw. słodka śmietanka (minimum 18%);
- dużo jajek (nie mniej niż 6).
Sekretnym składnikiem omletu bez smażenia jest śmietanka. Smażenie pieczarek (lub innych warzyw/grzybów) na oleju bądź maśle zamienia się na duszenie w śmietance. W ten sposób uzyskamy delikatniejszy i bardziej wyrazisty smak grzybów (lub innych dodatków) oraz aksamitny i puszysty omlet. Przecież śmietanka zawiera tłuszcz, ale w mniejszej ilości, niż masło bądź olej.
Powietrze, czyli dokładne ubicie jajek, to drugi istotny element puszystego omletu. Jednak chodzi nie o to, by wprowadzić jak najwięcej powietrza do omletu, a o to, by go w omlecie utrzymać. W tradycyjnych biszkoptowych omletach robi się to za pomocą mąki.
Jednak skoro obiecałam Wam omlet bez glutenu i bez miksera, to dam sobie rady ze zwykłą trzepaczką. (Może być również widelec). Tak, aby uzyskać puszysty omlet bez mąki, wystarczy dobrze rozbełtać jajeczną masę trzepaczką, ale pod jednym warunkiem — pod pokrywką. 😉 Należy gotować omlet pod pokrywką i na bardzo małym ogniu. W ten sposób utrzymamy powietrze w jajecznej masie i omlet wyjdzie puszysty.



Puszysty omlet bez glutenu — wskazówki
- Wyżej opisane metody działają, jeśli robicie bezglutenowy omlet z dużej ilości jajek. Im grubsza warstwa jajecznej masy na patelni, tym bardziej puszysty będzie omlet. Omlet z mniejszej ilości jajek należy gotować na patelni o mniejszej średnicy.
- Jeśli używacie patelni o innej średnicy (u mnie 28 cm) lub chcecie zrobić omlet z mniejszej/większej ilości jajek, to pamiętajcie o wydłużeniu/skróceniu czasu przygotowania omletu.
- Ze względu na brak mąki oraz tłuszczu najprawdopodobniej trudno będzie przewrócić omlet bez glutenu na talerz i nie zepsuć go. Dlatego najlepiej jeszcze na patelni podzielić omlet na kawałki i zsunąć je na talerze drewnianą łopatką.
- W taki sam sposób możecie przygotować wytrawny bezglutenowy omlet z innymi dodatkami. Głównie by było można je cienko pokroić i szybko poddusić w śmietance.


Więcej pomysłów na szybkie śniadanie? Spróbujcie:
- Śniadaniowe wrapy z omletem — napełnią energią na cały dzień
- 3 owsianki-desery — przecież deser może być zdrowy
- Owsiane kulki mocy — idealne drugie śniadanie na wynos
Puszysty omlet bez glutenu z pieczarkami i serem




Składniki:
- 6 jajek
- 3 łyżki mleka
- 120 g sera żółtego
- 200 g pieczarek
- 250 ml płynnej śmietanki (minimum 18%)
- Ulubiona zielenina (koperek, natka pietruszki, szczypiorek) do smaku
- Sól do smaku
- Pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
- Pieczarki pokroić w bardzo cienkie plasterki. Jeśli macie pieczarki różnej wielkości, to większe plastry można przekroić na pół (tak, jak na obrazku poniżej).


2. Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach, zieleninę drobno posiekać.
3. Jajka rozbić do miski, dodać do nich mleko, sól oraz pieprz. Dokładnie ubić trzepaczką, aż na powierzchni powstaną pęcherzyki powietrza.


4. Do jajecznej masy dodać starty ser oraz posiekaną zieleninę, dokładnie wymieszać.



5. Na patelni (średnica 28 cm) podgrzać śmietankę, dodać pieczarki i dusić na średnim ogniu bez pokrywki, czas od czasu mieszając, aż większość płynu wyparuje. Uwaga: część śmietanki powinna zostać i otulać pieczarki.


6. W tym momencie wlać jajeczną masę, zmniejszyć ogień do minimum, rozprowadzić jajka równomiernie, poruszając patelnią. Można pomóc sobie łopatką.
7. Przykryć patelnię pokrywką i gotować na bardzo małym ogniu przez ok. 12-14 min lub do gotowości omletu.
8. Puszysty omlet bez glutenu nie należy przewracać, a tylko podzielić go na kawałki i zsunąć je na talerze drewnianą łopatką. Bon Appétit!



