Puszysty omlet bez glutenu z pieczarkami i serem

Puszysty omlet bez miksera i bez mąki, (a więc bez glutenu) z pieczarkami i serem. Pomimo tego, że jest bezglutenowy, omlet robi się bez oleju czy bez masła. W tym przepisie zdradzę Wam swoją metodę, która pozwoli przygotować prawie dowolny wytrawny omlet z dodatkami bez użycia tłuszczu i w ogóle bez smażenia. No to co? Zaczynamy? 🚀😉

puszysty-omlet-bez-glutenu-z-pieczarkami-i-serem

Puszysty omlet bez glutenu i bez miksera — sekretna metoda

Zastanówmy się, co wpływa na puszystość omletu?

Odpowiedź przychodzi natychmiast: powietrze oraz tłuszcz, czyli ubijanie jajek z dodatkiem mąki za pomocą miksera oraz smażenie na oleju (lub maśle).

I jak wtedy przygotować omlet bez miksera, bez mąki oraz bez tłuszczu, aby był puszysty i smaczny?

Bardzo prosto! Potrzebnych będzie zaledwie kilka rzeczy:

 • patelnia z pokrywką (u mnie o średnicy 28 cm);
 • trzepaczka (lub widelec);
 • płynna, tzw. słodka śmietanka (minimum 18%);
 • dużo jajek (nie mniej niż 6).

Sekretnym składnikiem omletu bez smażenia jest śmietanka. Smażenie pieczarek (lub innych warzyw/grzybów) na oleju bądź maśle zamienia się na duszenie w śmietance. W ten sposób uzyskamy delikatniejszy i bardziej wyrazisty smak grzybów (lub innych dodatków) oraz aksamitny i puszysty omlet. Przecież śmietanka zawiera tłuszcz, ale w mniejszej ilości, niż masło bądź olej.

Powietrze, czyli dokładne ubicie jajek, to drugi istotny element puszystego omletu. Jednak chodzi nie o to, by wprowadzić jak najwięcej powietrza do omletu, a o to, by go w omlecie utrzymać. W tradycyjnych biszkoptowych omletach robi się to za pomocą mąki.

Jednak skoro obiecałam Wam omlet bez glutenu i bez miksera, to dam sobie rady ze zwykłą trzepaczką. (Może być również widelec). Tak, aby uzyskać puszysty omlet bez mąki, wystarczy dobrze rozbełtać jajeczną masę trzepaczką, ale pod jednym warunkiem — pod pokrywką. 😉 Należy gotować omlet pod pokrywką i na bardzo małym ogniu. W ten sposób utrzymamy powietrze w jajecznej masie i omlet wyjdzie puszysty.

puszysty-omlet-bez-glutenu-z-pieczarkami-i-zoltym-serem

Puszysty omlet bez glutenu — wskazówki

 • Wyżej opisane metody działają, jeśli robicie bezglutenowy omlet z dużej ilości jajek. Im grubsza warstwa jajecznej masy na patelni, tym bardziej puszysty będzie omlet. Omlet z mniejszej ilości jajek należy gotować na patelni o mniejszej średnicy.
 • Jeśli używacie patelni o innej średnicy (u mnie 28 cm) lub chcecie zrobić omlet z mniejszej/większej ilości jajek, to pamiętajcie o wydłużeniu/skróceniu czasu przygotowania omletu.
 • Ze względu na brak mąki oraz tłuszczu najprawdopodobniej trudno będzie przewrócić omlet bez glutenu na talerz i nie zepsuć go. Dlatego najlepiej jeszcze na patelni podzielić omlet na kawałki i zsunąć je na talerze drewnianą łopatką.
 • W taki sam sposób możecie przygotować wytrawny bezglutenowy omlet z innymi dodatkami. Głównie by było można je cienko pokroić i szybko poddusić w śmietance.
puszysty-omlet-bez-glutenu-z-pieczarkami-bez-tluszczu

Więcej pomysłów na szybkie śniadanie? Spróbujcie:

Puszysty omlet bez glutenu z pieczarkami i serem

puszysty-omlet-bez-glutenu-z-pieczarkami-i-serem

Składniki:

 • 6 jajek
 • 3 łyżki mleka
 • 120 g sera żółtego
 • 200 g pieczarek
 • 250 ml płynnej śmietanki (minimum 18%)
 • Ulubiona zielenina (koperek, natka pietruszki, szczypiorek) do smaku
 • Sól do smaku
 • Pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

 1. Pieczarki pokroić w bardzo cienkie plasterki. Jeśli macie pieczarki różnej wielkości, to większe plastry można przekroić na pół (tak, jak na obrazku poniżej).
puszysty-omlet-bez-glutenu-z-pieczarkami

2. Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach, zieleninę drobno posiekać.

3. Jajka rozbić do miski, dodać do nich mleko, sól oraz pieprz. Dokładnie ubić trzepaczką, aż na powierzchni powstaną pęcherzyki powietrza.

puszysty-omlet-bez-glutenu-bez-maki

4. Do jajecznej masy dodać starty ser oraz posiekaną zieleninę, dokładnie wymieszać.

puszysty-omlet-bez-glutenu-z-pieczarkami-i-zoltym-serem

5. Na patelni (średnica 28 cm) podgrzać śmietankę, dodać pieczarki i dusić na średnim ogniu bez pokrywki, czas od czasu mieszając, aż większość płynu wyparuje. Uwaga: część śmietanki powinna zostać i otulać pieczarki.

puszysty-omlet-bez-glutenu-z-pieczarkami-bez-miksera

6. W tym momencie wlać jajeczną masę, zmniejszyć ogień do minimum, rozprowadzić jajka równomiernie, poruszając patelnią. Można pomóc sobie łopatką.

7. Przykryć patelnię pokrywką i gotować na bardzo małym ogniu przez ok. 12-14 min lub do gotowości omletu.

8. Puszysty omlet bez glutenu nie należy przewracać, a tylko podzielić go na kawałki i zsunąć je na talerze drewnianą łopatką. Bon Appétit!

puszysty-omlet-bez-glutenu-z-pieczarkami-i-serem


Leave Your Comment