Grillowane kanapki z serem z opiekacza

Dziś super ekspresowy przepis na błyskawiczne śniadanie na ciepło. Jeśli macie 10 min oraz grill elektryczny lub opiekacz do kanapek, to te grillowane kanapki z serem są prawdziwym ratunkiem na zabiegany poranek. Kanapki z serem na ciepło są uniwersalne, ponieważ każdego dnia można gotować je z nowymi dodatkami. Kanapki z opiekacza zrobione w sposób, opisany w przepisie, zawsze będą pyszne i chrupiące.

grillowane-kanapki-z-serem-z-opiekacza

Grillowane kanapki z serem z opiekacza — 3 niezmienne składniki

Podstawowy przepis na grillowane kanapki z serem zawiera tylko 4 składniki i 3 z nich pozostają niezmienne: chleb, ser żółty oraz masło.

Co dotyczy chleba, to tak naprawdę może on być dowolny. Jedyna zasada — kromki powinny być takiego rozmiaru, by bezproblemowo zmieszczyły się w grillu lub opiekaczu. Gdy grill/opiekacz jest uniwersalny, to pozwala on na opiekanie dowolnego pieczywa i, zamiast tostowego, w grę często już wchodzi chleb domowy.

Ja wolę kanapki na słono z chlebem pełnoziarnistym. Wtedy są one nie tylko zdrowsze, ale i bardziej wyraziste w smaku. Możecie wypróbować mój przepis na najprostszy nocny chleb z gara bez wyrabiania.

Do kanapek na ciepło najlepiej wybierać sery typu holenderskiego, czyli te zwykłe, żółte, bez dziur. Może to być gouda, edam, liliput, podlaski itd. Takie sery mają łagodny smak oraz kremową konsystencję po upieczeniu kanapki.

Do kanapki z grilla najlepsza opcja to ser w kawałku, bo można samodzielne pokroić go w plasterki odpowiedniej grubości. Im grubsze plastry sera, tym smaczniejsza kanapka. Jednak jeśli macie ser w plastrach ze sklepu, to po prostu włóżcie do kanapki kilka (3-4) plastrów.

Cienka warstwa masła na zewnętrznej stronie każdej kromki chleba jest sekretem chrupiących kanapek. Także odpowiada ono za bogaty śmietankowy smak i aromat sandwicha.

grillowane-kanapki-z-serem-z-opiekacza-pyszne

Grillowane kanapki z serem. Czy tylko z serem?

Jako pierwszy powstał przepis na kanapki z serem i ketchupem w stylu amerykańskiego “Grilled Cheese Sandwich”. A już później zmieniałam ketchup na inne sosy, dodawałam do środka wędlinę, smażone grzyby, zapiekane papryki, grillowanego kurczaka itd. I za każdym razem kanapki smakowały wyśmienicie.

Chociaż dla mnie podstawowa wersja zawsze będzie najsmaczniejsza. Jednak codziennie nie będziesz jadł to samo i dodatki do kanapek oraz “eksperymenty” z sosem i chlebem mogą nieźle urozmaicić śniadanie.

Oto llista moich przepisów na śniadanie dla zabieganych:

Grillowane kanapki z serem z opiekacza

grillowane-kanapki-z-serem-na-cieplo-z-opiekacza

Składniki (na 2 kanapki):

  • 4 kromki chleba
  • 30 g masła (miękkiego)
  • 4 grubsze plastry (ok. 25 g każdy) sera żółtego (gouda, edam, podlaski, liliput itd.)
  • Ketchup (lub inny ulubiony sos)

Co się przyda do przygotowania kanapek:

Sposób przygotowania:

  1. Uprzednio wyjąć z lodówki 30 g masła, by zmiękło. Z papieru do pieczenia wyciąć kawałek o rozmiarze nieco większym, niż powierzchnia grilla/opiekacza.
  2. Nagrzać grill/opiekacz. Ser pokroić w grube plastry.
  3. Wszystkie kromki chleba posmarować z jednej strony masłem, starając się go rozprowadzić po całej powierzchni.
grillowane-kanapki-z-serem-z-opiekacza-z-maslem

4. 2 kromki przełożyć na kawałek papieru do pieczenia masłem do dołu. Nienasmarowaną stronę posmarować ketchupem (lub innym sosem), ułożyć na każdej z dwóch kromek po 2 plastry sera.

grillowane-kanapki-z-serem-i-ketchupem-z-opiekacza

5. Przykryć pozostałymi dwoma kromkami chleba, masłem do góry.

grillowane-kanapki-z-serem-i-ketchupem-z-opiekacza-pomysl

6. Tak naszykowane kanapki wraz z papierem umieścić w opiekaczu/grillu i opiekać ok. 4 min do roztopienia sera.

7. Gotowe kanapki przełożyć na deski lub talerze do podania, przekroić na pół, trochę przestudzić (uwaga! ser w środku jest bardzo gorący! ) i podawać. Smacznego!

grillowane-kanapki-z-serem-z-opiekacza


Leave Your Comment