Chleb słonecznikowy pszenny na miodzie

Domowy pszenny chleb słonecznikowy na drożdżach z ekstra chrupiącą skórką. Ciasto na chleb ze słonecznikiem robi się bez przygotowania zaczynu drożdżowego — wszystko w jednej misie. A wyrasta ono w lodówce przez całą noc. Taki nocny chleb wychodzi smaczniejszy i zdrowszy, ponieważ zawiera mniej drożdży. No i zamiast karmić drożdże cukrem, przygotowałam słonecznikowy chleb na miodzie. Przepis jest bardzo łatwy i nie wymaga doświadczenia piekarskiego. 😉 Na pewno uda się każdemu.

chleb-slonecznikowy-pszenny-na-miodzie

Chleb słonecznikowy na miodzie. — Jak uzyskać chrupiącą skórkę?

Chrupiąca skórka i miękki delikatny miąższ to najważniejsze cechy chleba wysokiej jakości. I są 2 czynniki, pozwalające je uzyskać:

 • Po pierwsze, to dodatek tłuszczu do ciasta na chleb. W przypadku zwykłego chleba na drożdżach może to być masło, oliwa, olej roślinny, olej kokosowy itd., ale do chleba słonecznikowego gorąco polecam olej słonecznikowy. Podkreśli on smak i aromat słonecznika w chlebie.
 • Po drugie, to mocno nagrzany w piekarniku żaroodporny garnek z grubym dnem (najlepiej żeliwny). Gorący garnek, do którego będzie przełożone wyrośnięte ciasto, jest koniecznym warunkiem chrupiącej skórki oraz bezproblemowego wyjęcia chleba z gara po upieczeniu.
chleb-slonecznikowy-na-miodzie-pszenny

Chleb słonecznikowy na miodzie — mój faworyt pieczywa.

Ten chleb słonecznikowy jest moim faworytem ze względu na swoją prostotę przygotowania i bogaty smak, jak z profesjonalnej piekarni.

Lubię go przede wszystkim za to, że jest szybki, nie wymaga robienia zaczynu, można wyrobić ciasto wieczorem. To wszystko znacząco skraca czas przygotowania chleba.

A zastąpienie cukru miodem daje bogatszy smak i aromat. Miód także zawiera cukry, więc jest on tak samo dobrym pokarmem dla drożdży, jak cukier.

Również chleb słonecznikowy na miodzie jest zdrowszy, ponieważ zawiera mniej drożdży. “Leżakujące” ciasto długiej fermentacji (12-16 godzin w lodówce) pozwala na zmniejszenie ilości drożdży o 2 razy.

Wydłużenie czasu wyrastania ciasta oraz niska temperatura wpływają na to, że drożdże wykonują swoją pracę nieśpiesznie, ale dokładnie. I w efekcie mamy już nie amatorski chleb, a pieczywo wysokiej klasy, jak z prawdziwej piekarni.

chleb-slonecznikowy-na-miodzie-i-drozdzach

Moje inne przepisy z nocnym ciastem drożdżowym:

Chleb słonecznikowy pszenny na miodzie

chleb-slonecznikowy-pszenny-na-miodzie-z-gara-nocny

Składniki:

 • 500 g mąki pszennej 650 typu (chlebowej)
 • 350 ml ciepłej wody
 • 10 g świeżych drożdży (lub 1 łyżeczka (3 g) suchych)
 • 30 ml oleju słonecznikowego
 • 1 łyżeczka (15 g) miodu
 • 1 łyżeczka soli morskiej
 • 130 g słonecznika

Co się przyda do przygotowania chleba:

Sposób przygotowania:

 1. Do dużej miski przesiać mąkę. Dodać sól i drożdże. Wlać ciepłą wodę, olej słonecznikowy oraz miód.
 2. Wyrabiać ciasto rękoma lub łyżką przez ok. 7-10 min. Ciasto będzie się kleić do rąk i w przypadku tego chleba tak powinno być. Na końcu wyrabiania dodać słonecznik.
 3. Miskę z wyrobionym ciastem przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na całą noc (12-16 godzin).
chleb-slonecznikowy-pszenny-na-miodzie-nocny

4. Po upływie tego czasu wyjąć ciasto z lodówki i oprószonymi mąką rękoma jeszcze raz krótko wyrobić ciasto.

chleb-slonecznikowy-na-miodzie-ciasto

5. Ścierkę kuchenną (lub blat kuchenny) porządnie oprószyć mąką. Z ciasta sformować kulę i ułożyć ją na ścierce (lub blacie), dokładnie oprószyć ciasto mąką i przykryć go bokami ścierki (lub drugą ścierką). Zostawić na 2 godziny.

6. Za ok. 20 min przed upływem czasu nagrzać piekarnik do 220 st. (wraz z żaroodpornym garnkiem o grubym dnie).

7. Założyć rękawice kuchenne, wyjąć gorący garnek z piekarnika. Wyrośnięte ciasto ostrożnie przełożyć rękoma (lub zsunąć go ze ścierki) do garnka. Przykryć garnek pokrywką lub kawałkiem folii aluminiowej.

8. Znowu założyć rękawice kuchenne i wstawić chleb w garnku do piekarnika. Piec przez 30 min pod przykryciem, potem usunąć folię (lub zdjąć pokrywkę) i piec jeszcze ok. 10 min. Dobrze upieczony chleb powinien być zarumieniony oraz mieć chrupiącą skórkę i miękki miąższ.

9. Wyjąć gotowy chleb z piekarnika, pozostawić na 5 min w garnku. Następnie wyjąć chleb z garnka i wystudzić całkowicie na kratce lub drewnianej desce.

chleb-slonecznikowy-pszenny-na-miodzie


Leave Your Comment