Arabski deser z pistacjami (Mafrouka)

Libańskie ciasto mafrouka (i inne arabskie desery) to mój zdecydowany faworyt wśród słodkości w wiosenno-letnim okresie. Ciasto z semoliny, lekki krem budyniowy bez jajek i masła (ashta), chrupiące podprażone pistacje oraz słodki, wiosenny aromat róży i kwiatu pomarańczy. Największą zaletą deseru jest ciasto z patelni, które nie wymaga włączenia piekarnika, co byłoby tragedią w upalne dni. 😉

mafrouka-ciasto-z-semoliny-kuchnia-libanska

Libańskie ciasto z semoliny

Wszystkie arabskie desery mają wspólną cechę charakterystyczną — są bardzo słodkie, przecież robią się na podstawie syropu cukrowego. W dodatku wyróżniają się egzotycznym aromatem kwiatowym.

Z tego względu mają zarówno swoich miłośników, jak i przeciwników. Ja zdecydowanie odnoszę się do pierwszej grupy. Uważam więc za swój obowiązek przypomnieć, że jest to przepis autentyczny, dla amatorów bliskowschodniej kuchni, ponieważ smak mafrouka znacznie różni się od tradycyjnych europejskich deserów.

Najtrudniejszą częścią ciasta z semoliny jest przygotowanie syropu, bo łatwo jest spalić cukier. W związku z tym polecam nie czekać, aż cukier się rozpuści całkowicie, i wlać wodę, kiedy większość cukru będzie płynna, ale pozostanie jeszcze kilka grudek cukrowych. One rozpuszczą się w trakcie dalszego gotowania. I oczywiście należy nie przerywać mieszania na każdym etapie przygotowania syropu.

Również pamiętajcie, by zaraz po przygotowaniu, przełożyć jeszcze gorące ciasto z patelni do głębokiego półmiska lub tortownicy.

Tradycyjny libański deser zawiera dwie wody kwiatowe: różaną i z kwiatów pomarańczy. Obie są trudno dostępne w zwykłych marketach. Więc jeśli znajdziecie jedną, ale nie będzie drugiej, to bez wątpienia możecie przygotować ciasto z tą, którą znaleźliście. Można je stosować zamiennie.

mafrouka-arabski-deser

Ashta — arabski krem budyniowy bez masła i jajek

Biorąc pod uwagę to, że libańskie ciasto z semoliny jest bardzo słodkie i maślane, krem budyniowy ashta na odwrót jest zupełnie nie słodki i nie zawiera masła. W rezultacie słodkie ciasto jest idealnie zbilansowane niesłodkim, lekkim kremem ashta. I arabski deser okazuje się bardzo harmonijny w swoim smaku.

Ashta własnej roboty swoim smakiem i konsystencją bardziej przypomina gęsty śmietankowy krem budyniowy, ale mniej słodki i bez masła. Należy gotować libański krem budyniowy ze śmietaną kremówką (min. 30%) i tłustym mlekiem (min. 3,2%). Tylko wtedy da się uzyskać aksamitną konsystencję i niepowtarzalny śmietankowy smak ashta.

Podobnie, jak w przypadku syropu, krem budyniowy ashta wymaga nieprzerwanego mieszania. Gotować go należy na małym ogniu. Krem powinien być bardzo gęsty. Jeszcze gorącą ashta trzeba przelać na ciepłe ciasto z semoliny i tak pozostawić do wystudzenia.

ashta-pudding-arabski

Więcej pomysłów na zdrowe i lekkie desery?

Przydatny sprzęt:

Arabski deser z pistacjami (Mafrouka)

mafrouka-ciasto-z-semoliny-kuchnia-libanska

Składniki:

Syrop cukrowy:

 • 300 g białego cukru
 • 300 ml wody

Ciasto z semoliny:

 • 190 g semoliny (mąki z pszenicy durum)
 • 150 g masła
 • 30 ml wody różanej
 • 30 ml wody z kwiatu pomarańczy

Ashta — arabski krem budyniowy:

 • 350 ml śmietanki kremówki (30-36%)
 • 180 ml mleka 3,2%
 • 3 łyżki mąki pszennej tortowej
 • 3 łyżki mąki kukurydzianej
 • 2 łyżeczki (10 g) białego cukru
 • 20 ml wody z kwiatu pomarańczy (lub różanej)

Dekoracja:

 • Ok. 100 g pistacji

Sposób przygotowania:

Syrop cukrowy:

 1. Cukier wsypać do garnka, wstawić na mały ogień i gotować, cały czas mieszając, aż większość cukru się rozpuści, ale pozostanie jeszcze kilka grudek cukrowych (rozpuszczą się później). W tym momencie należy ostrożnie wlać wodę (może pryskać). Pamiętajcie, że cukier bardzo łatwo przypalić, dlatego nie czekajcie zbyt długo i dodajcie wodę, gdy tylko płynny cukier uzyska złoty kolor.
 2. Kontynuować gotowanie syropu na małym ogniu, aż wszystkie cukrowe grudki się rozpuszczą. Zdjąć garnek z syropem z ognia i na chwilę odstawić.

Ciasto z semoliny:

 1. Dno głębokiego talerza lub tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia.
 2. Patelnię rozgrzać na małym ogniu. Wsypać semolinę i podprażyć na suchej patelni 5-10 min, często mieszając.
 3. Do semoliny dodać masło, wlać obie wody: różaną oraz z kwiatu pomarańczy. Gotować, mieszając, aż masło się roztopi.
 4. Następnie wlać syrop cukrowy, zwiększyć ogień i gotować, cały czas mieszając, do momentu uzyskania gęstego ciasta (jak na obrazkach poniżej).
 5. Natychmiast przełożyć gorące ciasto z patelni na głęboki talerz lub do tortownicy. Wyrównać i odstawić na czas przygotowania kremu ashta.

Ashta — arabski budyń śmietankowy:

 1. W garnku połączyć śmietankę kremówkę, mleko, obie mąki i cukier. Dokładnie wymieszać, najlepiej trzepaczką, aż grudki znikną.
 2. Wstawić na średni ogień. Nie przerywając mieszania, doprowadzić krem do zagotowania. Gotować jeszcze ok. 30 sekund, aż budyń będzie bardzo gęsty.
 3. Zdjąć ashta z ognia i wmieszać wodę z kwiatu pomarańczy (lub różaną).
 4. Gorący krem budyniowy przelać na ciepłe ciasto z semoliny. Wystudzić całkowicie i wstawić mafrouka do lodówki na ok. 2 godziny lub więcej.
ashta-krem-budyniowy-smietankowy

Mafrouka — dekoracja:

 1. Obrać pistacje i podprażyć je na suchej patelni, aż się zarumienią, przestudzić.
 2. Uprażone pistacje grubo posiekać i posypać nimi mafrouka. Smacznego!
prazone-pistacje-na-ciasto-z-pistacjami
mafrouka-ciasto-z-semoliny-kuchnia-libanska


Leave Your Comment